vlora image 04
Niesamowita Albania
filmy, zdjęcia, relacje
vlora image 01
Atrakcje
przyroda, zabytki, zwiedzanie, wycieczki
vlora image 03
Wypoczynek
plaże, knajpy, relaks
vlora image 02
Porady
dojazd, dokumenty, zwyczaje, opinie
Rezerwacje
Apartamenty

Porady

Jak dojechać

Samolot

Najszybciej możemy dojechać/dolecieć oczywiście samolotem.

W sezonie są tanie loty do Tirany, skąd mamy 60 km do Vlory.

Inną opcją jest lot do Czarnogóry, do Podgoricy.

Poza sezonem można polecieć w obie strony już za 68 zł., wypożyczenie auta na lotnisku na 4 dni to koszt ok 200 zł.

Trzeba szukać.

W planach jest budowa lotniska we Vlorze, które ma powstać w ciągu 3 lat. Pożyjemy, zobaczymy…

- EDIT - LOTNISKO JUZ W BUDOWIE :)

Nasza propozycja

My polecamy dojazd własny. Może dla niektórych droga i odległość będzie przerażająca. Ale wbrew pozorom wszystko da się logistycznie ogarnąć. A wyprawa własnym autem ma sporo plusów.

Dlaczego?

Poniżej prezentujemy testowaną kilkukrotnie opcje dojazdu podzieloną na 2 dni. Polecamy ją szczególnie rodzinom z dziećmi.

Trasę podzieliliśmy na 2 etapy:

Informacje praktyczne

Wyjazd autem do Albanii może dla niektórych z was wydawać się ekstremalnym wyzwaniem. Zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy na spokojnie i zdroworozsądkowo sobie to rozplanować. Albania nie jest w UE - ale dla obywateli Polski wjazd do tego kraju jest możliwy bez wizy, wystarczy paszport.

Potrzebne dokumenty:

UWAGA: Jeżeli wybierzemy drogę przez Kosowo, pamiętajmy, że nie obowiązuje tam zielona karta i trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie (koszt: 15 euro).

MAPY GOOGLE:

- drogi w Albanii zmieniają się bardzo dynamicznie. To jeden wielki plac budowy. Mimo, że mamy aktualizacje map, często pokazywały co innego niż w rzeczywistości. Ot albański koloryt :). Jak wspomnieliśmy wcześniej, patrzcie na znaki, a bezproblemowo dotrzecie do celu

PODSUMOWANIE

Niby daleko. Ale przy odrobinie chęci i organizacji naprawdę warto. Póki jeszcze jest to piękny, niezadeptany przez turystykę kraj. Mając już ciut starsze dzieci można nawet dojechać w jeden dzień. We wrześniu ubiegłego roku wraz z przyjacielem wyjechaliśmy o 1 w nocy. Z postojami, pauzami, zwiedzaniem, itp, byliśmy we Vlorze o 18 popołudniu.

Z doświadczenia - za pierwszym razem pewnie pobłądzicie 🙂 w końcu do zrobienia jest 1600 km.

W 2021 sam dojazd - paliwo i winiety - zamknęliśmy w cenie 1500 zł.

Winiety

Podana przez nas propozycja trasy obejmuje odcinki płatne, jak pewno zauważyliście 🙂

linki w jednym miejscu:

Sk:

https://eznamka.sk/pl/evignettes/types-and-prices

Hu:

https://e-autopalyamatrica.hu/pl/kosar

Cz:

odcinek Cieszyn - Czadca - jest BEZPŁATNY dla aut do 3,5 tony !

- jak ktoś jedzie czymś większym - https://edalnice.cz/#/validation

no i ostatnia opcja - ominiecie przejścia w Roszke - wówczas Rumunia - i zakup winiety

Ro:

https://www.e-rovinieta.ro/pl

w pozostałych krajach macie bramki - płatność w walucie danego kraju lub w euro.

SZEROKOŚCI !!!!

Aktualizacja - maj 2022

W styczniu jechaliśmy po raz pierwszy przez Kosovo.

Polecamy serdecznie!

Droga od Cieszyna wiedzie cały czas autostradą. Słowacja - żadnych objazdów , wszystkie odcinki połączone !

KOSZT WINIETY - 14 euro/miesiąc lub 10 euro/10 dni

Węgry - żadnych objazdów,

KOSZT WINIETY - 18,41 euro/miesiąc lub 13,48 euro/tydzień +opłata transakcyjna 0,85 euro

Serbia - tylko w okolicy Belgradu - odcinek 22 km - w przebudowie

KOSZT - 18 euro

Kosovo - ubezpieczenie na granicy - 15 euro/2 tygodnie

i Albania - autostrada od Kosova do Tirany - zagubiłem paragon - ale coś około 10 euro . jednak zysk czasowy - bardzo duży

wracaliśmy przez Macedonie - na bramkach zapłaciliśmy - 30-30-40-40-40-60 - denarów = 3,8 euro

dla tych co nie lubią liczyć - opłaty drogowe wyniosą was w obydwie strony około 300zł -

Paliwo - do pełna w PL, potem na Węgrzech - polecamy stacje koło autostrady, koło Auchan - paliwo tańszo o około 1 zł niż na autostradzie - https://goo.gl/maps/xg6buQ89vnXr4Xib7 tyle aby przejechać Serbie - ma najdroższe paliwo. i potem albo Kosovo albo Macedonia znów do pełna.

Zakładając spalanie na poziomie około 6l/100km - plus jakieś wycieczki na miejscu - łącznie 200l - nie powinniście wydać więcej niż 900 zł na paliwo . mówimy tutaj o drodze tam i powrót.

Dokumenty

albania image

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy mogą od 2009 roku wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Albanii do 90 dni w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu. Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Albanii na podstawie ważnego paszportu lub ważnego dowodu osobistego.

UWAGA: Paszport jest potrzebny jeżeli wybraliśmy trasę samochodową przez Kosowo.

Uwaga: brak paszportu może powodować trudności z realizacją ubezpieczenia medycznego dla turystów (bezwzględny wymóg okazania paszportu krajowego).

Przedłużenie pobytu można załatwić w Urzędach Imigracyjnych (tylko na podstawie paszportu). Podstawą do uzyskania przedłużenia pobytu mogą być np. małżeństwo z obywatelem Albanii, prowadzenie firmy lub legalne zatrudnienie. Dokument wjazdowy powinien mieć zapas ważności 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Albanii.

Od obywateli polskich nie pobiera się granicznych opłat wjazdowych. Dotyczy to również kierowców tirów i autobusów.

Nie wymaga się od turystów posiadania powrotnego biletu ani określonej kwoty pieniędzy.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie osobowe nie jest obowiązkowe. Zaleca się jednak posiadanie ubezpieczenia pozwalającego pokryć koszty leczenia w prywatnych klinikach czy transport medyczny do kraju.

Zdrowie

Od przyjeżdżających do Albanii nie wymaga się świadectwa szczepień ochronnych.

Zaleca się picie wyłącznie wody przegotowanej lub butelkowanej.

Polska ma podpisaną umowę z Albanią o bezpłatnym leczeniu. Jednak publiczna służba zdrowia z powodu niedoinwestowania jest w Albanii na bardzo niskim poziomie. W Tiranie i większych miastach powstały prywatne przychodnie lekarskie o dobrym poziomie diagnostycznym (z możliwością hospitalizacji). Koszt wizyty wynosi ok. 50 EUR. Dla załatwiania spraw związanych z opłatami za usługi medyczne za pośrednictwem firm ubezpieczeniowych placówki służby zdrowia wymagają posiadania paszportów.

so:

Do skorzystania ze służby zdrowia w ramach ubezpieczenia wymagany jest paszport. Jednak jeśli będziemy chcieli skorzystać z pomocy doraźnej w kurorcie. Zatrujemy się, skaleczymy etc. nie wymagamy specjalistycznej pomocy - wtedy pomoc udzielana jest bezpłatnie i wystarczy dowód osobisty. Podobnie z prywatną opieką lekarską - jeśli nie będziemy chcieli zwrotów kosztów - wystarczy dowód.

Ale proszę mieć na uwadze zawsze treść porozumienia:

Zgodnie z dwustronną umową obywatele RP i Albanii dokonują przekraczania granicy na podstawie ważnych paszportów. Albania zezwala wjazd na swój teren obywatelom polskim (oraz obywatelom innych krajów UE) także na podstawie dowodów osobistych - jako jednostronne ułatwienie nie objęte międzynarodowymi lub dwustronnymi umowami (do Polski i krajów UE obywatele Albanii mogą wjeżdżać wyłącznie na podstawie paszportów). Możliwość wjazdu do Albanii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego dotyczy zasad przekraczania granicy i legalnego pobytu. Te kwestie są w gestii służb straży granicznej.

Natomiast przy realizacji na terenie Albanii usług medycznych, objętych ubezpieczeniem, występuje potrzeba posiadania paszportu (kwestia ubezpieczeń dotyczy innego obszaru związanego z dokumentami wymaganymi od cudzoziemców przez miejscowe placówki służby zdrowia i/lub ubezpieczycieli).

Tak więc kwestia używania dowodów osobistych przez obywateli RP lub innych krajów UE pozostaje poza ramami jakichkolwiek formalnych uregulowań i w związku z tym nie powoduje implikacji prawnych dotyczących innych obszarów (np. ubezpieczenia medyczne). W sprawie dokumentów tożsamości oraz innych, wymaganych przez prywatne i/lub państwowe placówki medyczne na terenie Albanii w ramach realizacji ubezpieczeń, zawartych z nimi przez firmy ubezpieczeniowe, należy informować się bezpośrednio u podmiotów odpowiadających za dane ubezpieczenie.

Info dla kierowców

Respektowane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Kierowca musi posiadać ubezpieczenie OC - tzw. zieloną kartę. Uznawane są zielone karty wystawiane przez polskie towarzystwa ubezpieczeniowe. W przypadku podróżowania autem będącym własnością osoby trzeciej lub firmy należy posiadać notarialne upoważnienie w j. angielskim od właściciela auta.

Coraz więcej dróg krajowych jest zmodernizowanych. Mogą być wprowadzone opłaty za korzystanie z niektórych głównych tras.

Nie zaleca się jednak poruszania się po drogach po zmroku ze względu na nieoświetlonych użytkowników (motocykle, rowery, piesi) oraz nieoznakowane i nieoświetlone przeszkody na drodze (m.in. otwarte studzienki kanalizacyjne, osuwiska kamieni i inne).

W Albanii policja drogowa coraz bardziej wymaga na kierowcach rygorystycznego stosowania przepisów kodeksu drogowego. Mimo generalnie życzliwego stosunku do obcokrajowców, należy mieć na uwadze, iż za wykroczenie drogowe (nawet nieznaczne) grozi, oprócz kary grzywny, pozbawieniem prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego samochodu na pół roku.

Przy kolizji lub wypadku drogowym należy skontaktować się z konsulem. Likwidacja skutków wypadków drogowych może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego warto upewnić się wybierając firmę ubezpieczeniową w Polsce czy współpracuje z albańskim odpowiednikiem.

W Albanii słabo jest rozwinięty system autoryzowanych serwisów samochodowych - nawet najbardziej popularnych marek. Stacje obsługi mają minimalną ilość części zamiennych i z reguły dopiero po zgłoszeniu naprawy je zamawiają. W związku z tym naprawa może potrwać nawet kilka tygodni.

Ceny w Albanii 2020 - produkty

Ceny w 2020

Nie raz pytacie nas ile kosztuje życie i wczasy w Albanii. Powiemy uczciwie tak - przy Chorwacji i ich cenach - naprawdę warto!

Oczywiście od 3 lat wraz z rosnącą popularnością Albanii widzimy wzrost cen, ale mimo tego - jest to i tak turystycznie i cenowo bardzo ciekawy kierunek, tym bardziej dla rodzin.

W ostatnich 2 latach widzimy na drogach jak i w miejscach coraz więcej turystów, plus tanie linie uruchamiają swoje loty, co powoduje, że napływ masowej turystyki będzie skutkował wzrostem cen. Ot, nieubłagane prawo rynku.

Ale póki co - omijając najbardziej popularne miejscówki, możemy wypocząć w normalnych pieniądzach.

Tak, więc jeżeli zastanawiacie się nad wakacjami w Albanii, to jest to chyba ostatni moment, aby je tak tanio spędzić właśnie tam. Za kilka lat będzie już na pewno sporo drożej. Kraj wkracza na szybką ścieżkę rozwoju cywilizacyjnego, opartego na inwestycjach w sektor turystyczny. Tym bardziej że UE dała zielone światło i negocjacje w sprawie wstąpienia do UE mają się zakończyć do 2025 roku.

Generalnie we Vlorze za obiad dla 4 osób - 2+2, np z owocami morza, frytkami dla dzieci, sałatką lub jakąś zupą i napojami, płaciliśmy około 120zł.

Oczywiście jak wszędzie obowiązuje standard: na zadupiu jest taniej, im bliżej morza, i na północy jest drożej.

W ubiegłym roku (2019) np obok głównej promenady Lungo Mare, 50 m od deptaka, u lokalsów zjedliśmy będąc w 13 osób mega wypasiony obiad za 60 zł na rodzinę

Generalnie jeżeli nie szukacie jakiś mega wypasionych restauracji można wszędzie zjeść bardzo dobrze i za małe pieniądze.

Uczciwie z lat doświadczeń - budżetowo - gdzie jedzą lokalski - jest dobrze , i tanio. Np, niedaleko apartamentu można zjeść suflaki (czy inne kababo-podobne jedzenie) za parę złotych a można się naprawdę mega najeść :)

Benzyna - generalnie droższa niż w Polsce - jak pisaliśmy wcześniej, polecamy zatankować do pełna w Macedonii.

Papierosy - średnio o połowę tańsze niż w Polsce.

Alkohole - zobacz gazetkę - porównywalne jak w Polsce.

Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie

Waluta

Waluta w Albanii jest lek albański. Generalnie 100 leków to około 3,5 złotego. Najprościej jak widzicie daną cenę podzielić przez 3 i macie mniej więcej cenę w polskich złotych. Analogiczne 1000 leków - 35 złotych.

Osobiście polecamy aplikacje waluta plus.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.digitalchemy.currencyconverter&hl=pl
kalkulator walut

Ceny w marketach

Ceny są zbliżone do polskich. Generalnie za podstawowe artykuły zapłacicie taniej niż w Polsce.

Warto zaznaczyć, że ceny warzyw są dużo tańsze niż obecnie (2020) w Polsce. Tym bardziej, że Albańczycy szczycą się tym, że ich uprawa warzyw jest naturalna, bez chemii i dodatków. Dlatego my codziennie kupowaliśmy świeże owoce i warzywa bo były naprawdę przepyszne i wybór był ogromny.

Wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę albańskiego SPAR-a, gdzie można porównać i zyskać pełny obraz cen w marketach:

https://spar.al/al/katalogu/category/9?layout=thumbnails

poniżej ceny z maja 2020

Gazetki Albańskie Gazetki Albańskie Gazetki Albańskie Gazetki Albańskie Gazetki Albańskie Gazetki Albańskie Gazetki Albańskie Gazetki Albańskie

Ceny w restauracjach

Mega smacznie, dobrze, i dużo. Tyle tytułem wstępu. Powiemy tak, nigdzie nie trafilismy na miejsce gdzie ceny by nas zabiły. A najlepsze obiady jedlismy na wioskach, mało uczęszczanych trasach, gdzie szukalismy knajp z lokalsami. Na pewno dla osób lubiacych owoce morza, Albania będzie kulinarnym rajem. Polecamy 🙂

A dla wszystkich, którym nie chce sie ruszac z Vlory, polecamy taverne Te Lilo. Super opinie na tripadvisor, sprawdzona wielokrotnie.

https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g678774-d4309003-Reviews-Taverna_TE_LILO-Vlore_Vlore_County.html

około 300 m od naszego apartamentu

Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie Dania Albańskie