vlora image 04
Niesamowita Albania
filmy, zdjęcia, relacje
vlora image 01
Atrakcje
przyroda, zabytki, zwiedzanie, wycieczki
vlora image 03
Wypoczynek
plaże, knajpy, relaks
vlora image 02
Porady
dojazd, dokumenty, zwyczaje, opinie
Rezerwacje
Apartamenty

Atrakcje

Atrakcje Wlora

Informacje

Pisaliśmy już dlaczego Vlora i dlaczego się w niej zakochaliśmy. To nasz kawałek miejsca na Ziemi, gdzie czujemy się jak w domu. Ale Vlora to także miejsce wyjątkowe pod kilkoma innymi względami. To tutaj przebiega umowna granica miedzy morzem Jońskim a Adriatyckim. To miejsce gdzie słońce prawie zawsze świeci - w sumie 10 miesięcy jest słonecznych. To cudowne miejsce gdzie można nic nie robić, znaleźć cudowne plaże - w sumie jest ich ok 20 km, oraz tak jak my znajdzie idealną bazę wypadowa do innych miejsc w Albanii. To niezwykłe miejsce gdzie super zjemy, wygrzejemy się w niesamowicie ciepłych wodach zatoki wlorskiej.

 1. Info dla spragnionych słońca

  Jak Vlora to plaże, plaże, i jeszcze raz plaże. Do pierwszej plaży pod naszym apartamentem maja Państwo około 100 m. W sezonie 2019 za dwa leżaki z parasolem płaciliśmy 300 leków (ok 10 zł)- polecamy. Według nas jest plażą idealną dla rodzin z dziećmi -piaszczysta, blisko apartamentu, płytka i mega ciepła woda - generalnie największy brodzik do zabawy i wypoczynku dla rodziców i dzieci. Przy wejściu bar-kawiarnia, natrysk.

  W mieście jest plaża publiczna - w sezonie raczej zatłoczona.

  Jadąc dalej na południe zobaczymy cudowne plaże w Orikum, czy w Himare. Jeżeli ktoś chce poszukać - to znajdzie coś dla siebie. Polecamy małe, urokliwe zatoczki, gdzie wybrzeże będzie żwirkowo -kamieniste - za to błękit i lazur wody wynagrodzi trudy dojazdu. Zobacz np. „zapomniana” plaża w Bunec - link.

  Z kolei jadąc w kierunku północy polecamy zobaczyć Zvernec, około 7 km od apartamentu.

 2. Info dla spragnionych kultury i historii

  Jeżeli kogoś interesuje historia Vlory - bez problemu znajdzie na ten temat informacje w internecie, dużo więcej i dużo bardziej rzetelne niż nasze, a nie chcemy wszystkiego kopiować. Może kiedyś z nudów napiszemy coś więcej i my?:) Fajnie jest jednak pamiętać że Vlora to jedno z najstarszych miast Albanii. To tutaj ogłoszono albańską Deklaracje Niepodległości w 1912 roku. To też stąd masowo ludzie uciekali do Włoch w 1991 roku, no i to drugi największy port morski w Albanii.

Dla wszystkich którzy nie lubią tylko plażować, poniżej wykaz największych atrakcji historycznych we Vlorze:

Pomnik Niepodległości

W centrum miasta stoi pomnik upamiętniający niepodległościowych działaczy, którzy w 1912 roku proklamowali niepodległość Albanii. Jedną z postaci jest podobizna bohatera narodowego i zarazem pierwszego premiera niepodległego państwa Ismali Quemali. W pobliżu pomnika znajduje się jego grobowiec.

Pomnik Pomnik Pomnik

Zamek Kaninë - ruiny

Zamek ten został zbudowany we wsi o tej samej nazwie, około 6 kilometrów od Vlory. Zamek wznosi się na zboczu góry Shushica, około 380 metrów nad poziomem morza. Zamek został zbudowany na miejscu starożytnej osady, jednej z najstarszych w regionie Vlora. Uważa się, że zamek został wzniesiony w III wieku p.n.e. W IV wieku p.n.e. zamek został przekształcony w miasto-twierdzę. W 6 wieku naszej ery zamek został przebudowany przez Justyniana I . Zamek był centrum księstwa Valona w 14 wieku.

Zamek Zamek Zamek

Meczet Murada

Kierując się na południe od pomnika dojdziemy do trójkątnego placu, na którym znajduje się Meczet Murada. Wybudowany w drugiej połowie XVI wieku, pozostaje jednym z najstarszych zachowanych meczetów w Albanii. Został zaprojektowany przez znanego osmańskiego architekta Mimara Sinana (z pochodzenia Albańczyka), który na swoim koncie miał blisko 150 budowli.

Meczet Meczet Meczet

Zvërnec

Kilka km od apartamentu znajduje się miejscowość Zvernec. Polecamy wycieczkę na jakieś popołudnie. Blisko, a widoki zachodu słońca - bezcenne. Od wioski prowadzi na wyspę drewniany most. Na nie stoi wybudowany w XVII w prawosławny Klasztor Marii Panny.

Zvernec Zvernec Zvernec

Park Sazan-Karaburun

Półwysep Karaburun to półwysep Morza Śródziemnego położony w południowej i południowo-wschodniej Europie, który jest prawie całkowicie otoczony zarówno Adriatykiem na północy, jak i Morzem Jońskim na południu.

Sazan Sazan Sazan Sazan Sazan

Atrakcje Albania

Często spotykam się z pytaniem co jest ciekawego w Albanii. Ot, powiem prozaicznie, wszystko.

Przepiękne wybrzeże, piaszczyste, nie jak na chorwie kamienie i gówno. Tysiące zatoczek gdzie można się zaszyć i być samemu przy lazurowum morzu. Dla wszyskich, którzy lubią zwiedzać - to niesamowity kraj - meczety, zabytkowe osmańskie cerkwie, cudowna północ, niedostępne Teth. Dla wszystkich, którzy szukaja czegoś wspaniałego i chcą się zakochać w tym dzikim kraju - tutaj się odnajdą.

Pomimo 3 lat spędzonych w Albanii i to zawsze mega intensywnie - za każdym razem odkrywamy coś niesamowitego.

Poniżej te najważniejsze atrakcje :), gdzie byliśmy i warto. Jest jednak jak co wyjazd coraz to więcej perełek, które beęziemy stopniowo dodawać.

Na początek to co można zobaczyć w odstępie 1-2 godzin od Vlory.


Gjirokastra

Miasto w południowej Albanii w okręgu Gjirokastёr. Miasto jest jednym z dwóch albańskich (oprócz Beratu) miast-muzeów. Zawdzięcza to między innymi kamiennym domkom starówki, które są pokryte szarymi łupkami. Liczne uliczki są bardzo strome, dlatego też Gjirokastёr zwana jest „Miastem Tysiąca Schodów”. W 2005 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2008 roku wpis rozszerzono o miasto Berat.

Nad miastem góruje stara, średniowieczna twierdza, rozbudowana przez Turków osmańskich. Niegdyś w podziemiach twierdzy mieściło się więzienie dla więźniów politycznych.

Gjirokastra Gjirokastra Gjirokastra Gjirokastra

Riwiera Albańska

Riwiera Albańska - obszar w południowej Albanii usytuowany wzdłuż wybrzeża Morza Jońskiego, u stóp gór Çika, w obwodzie Wlora. Nie należy mylić tego obszaru z całym wybrzeżem albańskim, które oprócz Riwiery obejmuje także tereny na północy i w centrum kraju.

Riwiera Riwiera Riwiera Riwiera

Berat

Miasto w środkowej Albanii, nad rzeką Osum. W 2011 roku miejscowość liczyła ok. 36,5 tys. mieszkańców.

Berat to ośrodek turystyczny i kulturalny, który określany jest mianem miasta-muzeum. Ze względu na charakterystyczne usytuowanie na stoku wzgórza miejscowość zwana jest „miastem tysiąca okien”. W 2008 roku organizacja UNESCO umieściła Berat na liście światowego dziedzictwa przez rozszerzenie dodanego w 2005 roku wpisu o mieście Gjirokastra.

Berat Berat Berat Berat

Kruja

Niesamowite miasto położone w środkowej Albanii . blisko Tirany - ok 30 km na północny wschód od Tirany na wysokości 600 m n.p.m. u stóp góry Sarisalltikut (Malit të Sarisalltikut), należącej do gór Krujë. Nasłynniejszym zabytkiem jest żółty zamek. Droga do zamku prowadzi przez bardzo ciekawy drewniany turecki bazar (Pazari i Derexhikut), pełen kramów z lokalnymi pamiątkami. Bazar niegdyś rozciągał się od centrum miasta do samego zamku i liczył 150 sklepów.

Kruja Kruja Kruja Kruja

Syri i Kaltër

Źródło wody i zjawisko naturalne występujące w pobliżu miejscowości Muzinë w gminie Finiq w południowej Albanii. Popularna atrakcja turystyczna, czysta błękitna woda rzeki wypływa z głębokości ponad pięćdziesięciu metrów.

Syri Syri Syri Syri

Ksamil

Piękna miejscowość turystyczna położona na samym południu Albanii, zalewdie 4 km od wyspy Korfu. To najbardziej egzotyczne miejsce w tej części Europy. Krajobrazy Ksamil bardzo często są porównywane do rajskich Karaibów. Wszystko to za sprawą zjawisko pięknych, piaszczystych plaż, otoczonych turkusowego morzem jońskim. Wokół Ksamil znajdują urokliwe, małe wysepki pokryte śródziemnomorską roślinnością, na które można dopłynąć wypożyczonym rowerem wodnym albo łódką. W pobliżu miejscowości znajduje się stanowisko archeologiczne Butrint, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ksamil Ksamil Ksamil Ksamil

Alpy albańskie - góry przeklęte

leżą na terytorium Albanii, Czarnogóry i Kosowa. Stanowią one część łańcucha Gór Dynarskich i uchodzą za jedna z najbardziej dzikich i niedostępnych w Europie. Ich najwyższym wierzchołkiem jest Maja e Jezerces (2694 m n.p.m.) a dziewięć kolejnych przekracza 2500 m n.p.m.

Polecam wszystkim którzy kochaja wysokie góry , niedostepne tereny i przepiekne widoki. Dla miłośników trekingu - eldorado.

Alpy Alpy Alpy Alpy

Szkodra

miasto w północno-zachodniej Albanii, położone nad rzeką Buna i Jeziorem Szkoderskim. Największy ośrodek gospodarczy i kulturalny w północnej części Albanii. ruiny średniowiecznej twierdzy Rozafat, kościół Najświętszej Marii Panny (z drugiej połowy XV wieku), meczet (z drugiej połowy XVIII wieku) i katedra św. Szczepana (z XIX wieku), zabytkowe domy.

Szkorada Szkorada Szkorada Szkorada

Tirana

Stolica :). Dotychczas nie byliśmy i się nie wybieramy. Ale jak ktoś lubi :). Jak każde duże miasto - to wielki ośrodek administracyjno-kulturowy. I jak w każdej stolicy pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Tirana Tirana Tirana Tirana

Butrint i Apollonia

Niewielka osada i stanowisko archeologiczne w południowej Albanii przy granicy z Grecją, od 1992 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W 1997 roku obiekt został uznany za zagrożony w związku ze splądrowaniem miejscowego muzeum w trakcie niepokojów społecznych w kraju. Obok znajduje sie Apollonia - starożytna grecka osada założona przez kolonistów z Korfu i Koryntu w VI w. p.n.e - obecnie kolejne stanowisko archeologiczne.

Butrint Butrint Butrint Butrint

Jezioro Ochrydzkie

Położone na północy miedzy Macedonia a Albania. polecamy wszystkim w trakcie dojazdu do Vlory. Cudownie położone miasto Ochryda z dużą ilością zabytków oraz liczne plaże sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi.Od 1979 roku wraz z otaczającym je regionem figuruje na liście UNESCO.

Ochrydzkie Ochrydzkie Ochrydzkie Ochrydzkie

Kanion rzeki Osum

Niesamowity kanion który pod wzgledem widokowym ustępuje chyba tylko Górom Północnoalbańskim. Kanion rzeki Osum ma 15 km długości i około 100 metrów głębokości. By go eksplorować najlepiej z Beratu udać się do niewielkiej miejscowości Corovoda, skąd już droga powiedzie nas prosto nad kanion (ok. 7 km).

Osum Osum Osum Osum

Jezioro Koman

Albański fiord 🙂, nazwa ciut troche na wyrost, szczególnie jak ktoś był i widział fiordy norweskie. Urokliwy - sztuczny zbiornik zalewowy - polecamy rejs, miedzy miastami Koman a Fier. Rejs trwa około 3 godzin. Niestety podczas naszej wycieczki trafiliśmy na ławice odpadów pływającą po jeziorze co mega wkurzało. Ot kolejny koloryt albański.

Koman Koman Koman Koman

Zdjęcia

Berat

Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat Berat

Blue Eye

Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye Blue Eye

Koman

Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman Koman

Llogara

Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara Llogara

Rodonit

Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit Rodonit

Teth

Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth Teth

Bunec

Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec Bunec

Ochryda

Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda Ochryda

Gjirokastra

Gjirokastra Gjirokastra Gjirokastra Gjirokastra Gjirokastra Gjirokastra Gjirokastra Gjirokastra Gjirokastra

Brataj

Brataj Brataj Brataj Brataj Brataj

Divjaka

Divjaka Divjaka Divjaka Divjaka Divjaka Divjaka Divjaka Divjaka Divjaka

Permet

Permet Permet Permet Permet Permet Permet Permet

Kruja

Kruja Kruja Kruja Kruja Kruja Kruja Kruja

Vlora

Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora Vlora